FAN4SPLIT12
Login for pricing
In Stock: 11 available
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M - 1ft Fan Y Cable - 1ft 4-pin Fan Splitter Cable
More Information
SKU FAN4SPLIT12
EAN 0065030844598
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Connect two 4-pin (PWM) Fans to a Single Motherboard Fan Power Connector
The StarTech.com Advantage
- Allows you to connect two 4-pin (PWM) fans to a single motherboard fan power connector
- Re-position your computer case fans to provide optimal cooling to your system
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
Features
Cable length0.31 m
Connector 1Molex (4-pin)
Connector 2Molex (4-pin)
Product colourMulticolour
Connector 2 genderFemale
Connector 1 genderMale
Weight & dimensions
Weight8 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height14 mm
Package weight15 g
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height14 mm
Package weight15 g
Technical details
Harmonized System (HS) code84733080
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Spli... Login for pricing
StarTech.com PCI Express 6 pin to 8 pin Power Adapter Cable StarTech.com PCI Express 6 pin to 8 pi... Login for pricing