450FBLCLC10
Login for pricing
In Stock:
11 available
- SPECS: 10m (33ft); Color: Aqua (OM4); LC/LC UPC; 850nm or 1300nm LED/VCSEL; Modal Bandwidth: ≥2000MHz·km at 850nm; Cable OD: 2.9mm; Bend Radius: Static 1.2in (3cm), Dynamic 2.4in (6cm); Backed for Life
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| SKU | 450FBLCLC10 |
|---|---|
| EAN | 0065030881838 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
LSZH Jacket | Aramid Fiber Sheath | Ideal for SANs, data servers, SFP+
Engineered for Optimal Performance
Wide Compatibility
Flame Resistant
The StarTech.com Advantage
Wide Compatibility
Flame Resistant
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Operational conditions | |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
| Weight | 131 g |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 142 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 142 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 450 mm |