HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e Transceiver
SKU
J8177E
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | J8177E |
|---|---|
| EAN | 0190017716909 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Features | |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Network | |
|---|---|
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 37 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 45.4 g |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m...
Login for pricing
|
StarTech.com HPE J9151E Compatible SFP...
Login for pricing
|
StarTech.com Palo Alto Networks PAN-SF...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com HPE J9150D Compatible SFP...
Login for pricing
|
Popular
Sophos ITFZTCHSX network transceiver m...
Login for pricing
|
Hot Product
Ubiquiti UISP UACC-UF-OM-XGS network t...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8177E
|
J9151E-ST
|
PLUS-SR-ST
|
J9150D-ST
|
ITFZTCHSX
|
UACC-UF-OM-XGS
|
| Manufacturer |
HPE
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
SOPHOS
|
Ubiquiti
|
| Interface type |
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
GBIC
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|




