HP 230 Wireless Mouse and Keyboard Combo
SKU
3L1F0AA
- The chiclet keyboard design lets you enjoy comfortable, more accurate typing with less noise.
- Handle any task with this durably designed mouse that's built for comfort.
- Reduce clutter and enjoy the freedom to move around lag-free with a 2.4GHz wireless connection.[1]
- Rest easy with an HP standard two-year limited warranty.[3]
Category: Keyboards
| SKU | 3L1F0AA |
|---|---|
| EAN | 0195908431183 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Stylish design with comfort in mind
The chiclet keyboard design lets you enjoy comfortable, more accurate typing with less noise.
Comfort meets durability
Handle any task with this durably designed mouse that's built for comfort.
Free yourself from the wires
Reduce clutter and enjoy the freedom to move around lag-free with a 2.4GHz wireless connection.[1]
Built for comfort, made for quiet
Experience a keyboard and mouse combo that’s comfortable, sleek and quiet. Now you can be at your most efficient with the least amount of noise. Plus, with keyboard shortcuts and long-lasting batteries, you can stay productive all day long.
Experience a keyboard and mouse combo that’s comfortable, sleek and quiet. Now you can be at your most efficient with the least amount of noise. Plus, with keyboard shortcuts and long-lasting batteries, you can stay productive all day long.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard form factor | Full-size |
| Pointing device | Mouse buttons |
| Numeric keypad | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wireless |
| Design | |
| Product colour | White |
| Backlight | No |
| Country of origin | China |
| HP segment | Home |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Mouse | |
| Mouse included | Yes |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195908430957 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Mouse weight | 60 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 63.3 x 115 x 36.2 mm |
| Keyboard weight | 500 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 440 x 146.2 x 27.6 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Package width | 456 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 840 g |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1000 x 1200 x 2100 mm |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195908430957 |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with all HP PCs with available USB-A port. |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10 |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Pointing device | Mouse buttons |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
| Products per pallet | 320 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 320 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 316.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1000 x 1200 x 2100 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 230 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Login for pricing
|
Recommended
Logitech 920-003235 keyboard Mouse inc...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech 920-002693 keyboard Mouse inc...
Login for pricing
|
Popular
Logitech 920-003057 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 920-006314 keyboard Mouse inc...
Login for pricing
|
Logitech 920-006491 keyboard Mouse inc...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3L1F0AA
|
920-003235
|
920-002693
|
920-003057
|
920-006314
|
920-006491
|
| Manufacturer |
HP
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Keyboard layout |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
QWERTY
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
Universal
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Keyboard key switch |
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





