Hikvision DS-3E0310HP-E(C) network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) Blue
SKU
DS-3E0310HP-E-C
Login for pricing
In Stock:
7 available
8 x 10/100 Mbps PoE, 2x 10/100/1000 Mbps RJ-45, 5.6 Gbps, 4.17 Mpps, 217.6x27.6x108.5 mm
- 8 × 10/100 Mbps PoE port,2 × Gigabit RJ45 port
- IEEE 802.3bt standard Hi-PoE, max. 90 W for one port
- Up to 300 m long range PoE transmission
- Port isolation to improve network security
- 6 KV surge protection to improve reliability in harsh environment
- PoE watchdog to auto-detect and restart cameras that do not respond
Category: Network Switches
| SKU | DS-3E0310HP-E-C |
|---|---|
| EAN | 6936422129743 |
| Manufacturer | Hikvision |
| Availability | Y |
If your business uses any security equipment to monitor assets or areas, then having an efficient switch system is essential. Switches for video security are expected to be even more powerful to make the entire security system works properly – transmitting real-time video streams so important data can be viewed and analyzed, and carrying power to IP cameras via Ethernet cables. This is where Hikvision’s Network Switches comes in.
Featuring smart operation, reliable functions and elevated security, Hikvision’s network switches will meet your increasing network demands for video security from core to edge, while boosting your network by transferring huge amounts of data. When integrated with Hikvision software, our network switches help centralize and visualize the management of nearly all Hikvision IP devices, providing comprehensive operation and maintenance capabilities based on a safe, stable network.
Featuring smart operation, reliable functions and elevated security, Hikvision’s network switches will meet your increasing network demands for video security from core to edge, while boosting your network by transferring huge amounts of data. When integrated with Hikvision software, our network switches help centralize and visualize the management of nearly all Hikvision IP devices, providing comprehensive operation and maintenance capabilities based on a safe, stable network.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 5.6 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Forwarding rate | 4.17 Mpps |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Metal |
| Certification | CE-EMC (EN 55032: 2015+A11: 2020, EN IEC 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019, EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN 55035: 2017+A11: 2020),IC (ICES-003: Issue 7:2020),RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015) UL (UL 62368-1); CB (IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2029) CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2018) |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 120 W |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Input current | 2.22 A |
| DC input voltage | 54 V |
| Power source | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 90 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 110 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 217.6 mm |
| Depth | 108.5 mm |
| Height | 27.6 mm |
| Weight | 560 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.27 kg |
| Certificates | |
| Certification | CE-EMC (EN 55032: 2015+A11: 2020, EN IEC 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019, EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN 55035: 2017+A11: 2020),IC (ICES-003: Issue 7:2020),RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015) UL (UL 62368-1); CB (IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2029) CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2018) |
You may also be interested in
| Product |
Hikvision DS-3E0310HP-E(C) network swi...
Login for pricing
|
Recommended
D-Link DGS-1016D network switch Unmana...
Login for pricing
|
Popular
D-Link DGS-1008P network switch Unmana...
Login for pricing
|
D-Link DGS-1024D network switch Unmana...
Login for pricing
|
Bestseller
TP-Link TL-SG1016DE network switch Man...
Login for pricing
|
Hot Product
TP-Link TL-SG1024 network switch Unman...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS-3E0310HP-E-C
|
DGS-1016D
|
DGS-1008P
|
DGS-1024D
|
TL-SG1016DE
|
TL-SG1024
|
| Manufacturer |
Hikvision
|
D-LINK
|
D-LINK
|
D-LINK
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
| Rack mounting |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
| Stackable |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Switch type |
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Managed
|
Unmanaged
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Fast Ethernet (10/100)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
8
|
16
|
8
|
24
|
16
|
24
|





