Ergotron LiFeKinnex battery charger AC
SKU
98-263
Category: Battery Chargers
| SKU | 98-263 |
|---|---|
| EAN | 0698833069631 |
| Manufacturer | ERGOTRON |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Alleviate power anxiety on medical carts with this innovative battery system designed to support multiple workflows, including hot swap or on-cart charging. The three-part system—battery, smart battery dock and optional external four-bay charger—minimizes downtime by monitoring battery run-time with a LCD screen and using the unique magnetic connection feature for an easy swapping process.
Safe and reliable, Lithium Iron Phosphate (LiFe) battery technology supports about twice as many cycles as Lithium Ion batteries and up to six times the amount of cycles compared to SLA batteries.
NOTE: This configuration can be built by combining separately ordered products. Select a component to get its part number.
Safe and reliable, Lithium Iron Phosphate (LiFe) battery technology supports about twice as many cycles as Lithium Ion batteries and up to six times the amount of cycles compared to SLA batteries.
NOTE: This configuration can be built by combining separately ordered products. Select a component to get its part number.
| Features | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Number of batteries supported | 4 |
| Compatible battery technologies | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Certification | UL/IEC 60601-1, CAN/CSA-22.2 No. 60601-1, FCC Part 15 Class A, ICES-003, EN55011/ EN55032, IEC 60601-1-2, WEEE, Conflict Minerals Act, REACH |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power source type | AC |
| Battery | |
| Batteries included | No |
| Certificates | |
| Certification | UL/IEC 60601-1, CAN/CSA-22.2 No. 60601-1, FCC Part 15 Class A, ICES-003, EN55011/ EN55032, IEC 60601-1-2, WEEE, Conflict Minerals Act, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 635 mm |
| Depth | 305 mm |
| Height | 96 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 365 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Number of batteries supported | 4 |
| Compatible battery technologies | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |