Ergotron 98-737-290 monitor mount / stand Wall White
SKU
98-737-290
- Comfortable fit
- Moves two monitors in one easy motion
- Dual purpose
- Supports two screens up to 27" in size
- Maximize space
- Adjusts monitors in a compact range of motion
- Elevate comfort
- More motion with less effort for best-in-class ergonomic positioning
- Sleek build
- Streamlined look enhances your work area
- Low profile
- Folds up when not in use and stores 6" (15 cm) from wall
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | 98-737-290 |
|---|---|
| EAN | 0698833092462 |
| Manufacturer | ERGOTRON |
| Availability | Y |
Find your best view with LX Pro. Fitted with a low-profile cross-bar, you can easily move two screens to the point of need in a single motion. Project wrapped up? Reclaim space by folding the arm into a compact storage position against the wall.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Design | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.1 kg |
| Package weight | 2.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Ergotron 98-737-290 monitor mount / st...
Login for pricing
|
Recommended
Aavara DS200 monitor mount / stand 61...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Vert...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Wall Mount Dual Monitor A...
Login for pricing
|
New
Atdec AF-M-P monitor mount / stand Bla...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Desk-mount Dual-Monitor A...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
98-737-290
|
DS200
|
ARMBARDUOV
|
ARMDUALWALL
|
AF-M-P
|
ARMBARDUOG
|
| Manufacturer |
ERGOTRON
|
Aavara
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ATDEC
|
StarTech.com
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Wall
|
Wall
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
2 to 3
|
2 to 3
|
2 to 3
|
1 to 2
|
2 to 3
|





