C31CL27832
Category: POS Printers
| SKU | C31CL27832 |
|---|---|
| Manufacturer | EPSON |
| Availability | Y |
Easy to use
Increased memory
High printing speed
Superior versatility
Outstanding compatibility
Distinctive sound
Increased memory
High printing speed
Superior versatility
Outstanding compatibility
Distinctive sound
| Printing | |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 6 lps |
| Character density | 16 cpi |
| Performance | |
| Type | POS printer |
| Print speed | 6 lps |
| Character density | 16 cpi |
| Paper handling | |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Serial interface | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Print technology | |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cutter | Yes |
| Features | |
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
| Product colour | Grey |
| Sound pressure level (printing) | 64 dB |
| Cutter | Yes |
| Receive buffer | 40 KB |
| Design | |
| Endurance | |
| Power | |
| AC input voltage | 24 V |
| Power source type | AC |
| Power consumption (printing) | 31 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 160 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 138.5 mm |