DYMO RHINO 2124721 label printer Wired ABC
SKU
2124721
- Industrial label maker built for quick labelling on the jobsite
- Create labels including barcodes and complex label layouts from DYMO® IDTM software* on PC, and print with RhinoTM 6000+ for easy editing
- Meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labeling standards
- Exclusive, one-touch “Hot Keys” automatically size, space, and format label text
- Includes hard carry case, 1 vinyl tape cassette, 1 flexible nylon tape cassette, and rechargeable lithium ion battery
Category: Label Printers
| SKU | 2124721 |
|---|---|
| EAN | 9313139324635 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | Y |
| Product Family | RHINO |
Bring the tough, portable Rhino 6000+ to any jobsite – it’s packed with time-saving shortcuts for labeling any installation quickly and professionally. Connect it to your PC, and use Dymo ID software to create labels on your computer and print them with your labeler for even faster labeling on site. The Rhino 6000+ meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labeling standards. Its proprietary, one-touch “Hot Keys” automatically format label text for electrical and patch panels, terminal and 110 blocks, wire and cable flags, horizontal and vertical warps, vertical and fixed-length applications. The Rhino 6000+ also prints 8 barcode types, 250+ preprogrammed industry symbols and terms, and much more. *Works with 32- and 64-bit Windows 7 or later. Microsoft and Windows are either registered trademarks or trademarks of Microsoft Corporation in the United States and/or other countries.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | No |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | No |
| Performance | |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN13, EAN8, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Yellow |
| Keyboard layout | ABC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 137.2 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 246.4 mm |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
DYMO RHINO 2124721 label printer Wired...
Login for pricing
|
Brother P-touch CUBE Pro (PT-P910BT) r...
Login for pricing
|
Brother PT-P900W label printer Thermal...
Login for pricing
|
Brother PT-P950NW label printer Therma...
Login for pricing
|
Brother QL-1110NWB label printer Direc...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2124721
|
PTP910BT
|
PTP900W
|
PTP950NW
|
QL1110NWB
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Colour |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Print technology |
N/A
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|




