DJI Lito X1 Fly More Combo Plus 4 rotors Quadcopter 48 MP 4680 mAh Grey
SKU
CP.MA.00000976.01
Login for pricing
In Stock:
167 available
DJI Lito X1 Fly More Combo Plus, 4 rotors, 48 MP, 32000 m, MicroSDXC, 4680 mAh, Grey
Category: Camera Drones
| SKU | CP.MA.00000976.01 |
|---|---|
| EAN | 6937224142756 |
| Manufacturer | DJI |
| Availability | Y |
DJI Lito X1 Fly More Combo Plus. Number of rotors: 4 rotors. Megapixel (approx.): 48 MP. Maximum operating distance: 32000 m. Moving control functions: Forward, Backward, Lateral, Upward, Downward. Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery capacity: 4680 mAh. Internal memory: 42 GB, Compatible memory cards: MicroSDXC. Wi-Fi, Wi-Fi standards: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth, Bluetooth version: 5.4. Product colour: Grey
| Design | |
|---|---|
| Type | Quadcopter |
| Product colour | Grey |
| Easy to use | Yes |
| Foldable | Yes |
| Features | |
| Number of rotors | 4 rotors |
| Maximum operating distance | 32000 m |
| Maximum pitch angular velocity | 35 °/sec |
| Maximum ascent speed | 7 m/s |
| Maximum descent speed | 7 m/s |
| Maximum wind resistance | 10.7 m/s |
| Maximum flight time | 52 min |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Number of propeller blades | 2 |
| Maximum flight altitude | 35000 m |
| GPS (satellite) | Yes |
| Camera | |
| Megapixel (approx.) | 48 MP |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Video formats supported | MP4, MPEG4, AVC, HEVC/H.265 |
| Field of view (FOV) angle | 82.1° |
| Bitrate at maximum video resolution | 130 Mbit/s |
| Image formats supported | JPEG, Raw |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.3 mm (1 / 1.3") |
| Maximum aperture number | 1 |
| Normal focusing range | 1 m to ∞ |
| Mechanical tilt range | -126 - 67° |
| Mechanical pan range | -30 - 30° |
| Mechanical roll range | -49 - 49° |
| Maximum control speed (tilt) | 100 °/sec |
| Memory | |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| Internal memory | 42 GB |
| Management features | |
|---|---|
| Moving control functions | Forward, Backward, Lateral, Upward, Downward |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4680 mAh |
| Battery voltage | 7.16 V |
| Battery capacity | 33.51 Wh |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 251 mm |
| Depth | 183 mm |
| Height | 79 mm |
| Weight | 249 g |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | RC |
| Screwdriver included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
DJI Lito X1 Fly More Combo Plus 4 roto...
Login for pricing
|
Recommended
DJI Mini 4 Pro 4 rotors Quadcopter 48...
Login for pricing
|
DJI Mini 5 Pro Fly More Combo RC-N3 4...
Login for pricing
|
Hot Product
DJI Mini 4 Pro Fly More Combo (RC 2) 4...
Login for pricing
|
Bestseller
DJI Mini 5 Pro Fly More Combo ( RC2) 4...
Login for pricing
|
DJI Avata 2 Fly Smart Combo 4 rotors Q...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP.MA.00000976.01
|
CP.MA.00000740.04
|
CP.MA.00000876.03
|
CP.MA.00000735.04
|
CP.MA.00000894.03
|
CP.FP.00000265.01
|
| Manufacturer |
DJI
|
DJI
|
DJI
|
DJI
|
DJI
|
DJI
|
| Type |
Quadcopter
|
Quadcopter
|
Quadcopter
|
Quadcopter
|
Quadcopter
|
Quadcopter
|





