Cygnett CY3628CPTGL tablet screen protector Apple 1 pc(s)
SKU
CY3628CPTGL
- Anti-Bacterial Protection
- Tempered glass protection
- Superior impact absorption
- Optimal screen clarity & touch sensitivity
Category: Tablet Screen Protectors
| SKU | CY3628CPTGL |
|---|---|
| EAN | 0848116030647 |
| Manufacturer | Cygnett |
| Availability | Y |
Protect your iPad mini 6 with precisely cut Japanese tempered glass. Maintain both optimum touch-screen sensitivity and clarity whilst guarding against the most common causes of screen damage - knocks, drops and scratches. With inbuilt anti-bacterial protection to help to reduce germs on your iPad mini 6.
KILLS UP TO 99% OF GERMS
This screen protector comes with inbuilt anti-bacterial protection which can help to reduce up to 99% of germs that live on your iPad screen.
TEMPERED GLASS
Our 9H tempered glass delivers superior impact absorption and scratch protection. Avoid the pain and protect your iPad display.
EASY TO INSTALL
Our included easy fit applicator, coupled with advanced adhesives, ensure a quick, accurate and bubble-free installation.
KILLS UP TO 99% OF GERMS
This screen protector comes with inbuilt anti-bacterial protection which can help to reduce up to 99% of germs that live on your iPad screen.
TEMPERED GLASS
Our 9H tempered glass delivers superior impact absorption and scratch protection. Avoid the pain and protect your iPad display.
EASY TO INSTALL
Our included easy fit applicator, coupled with advanced adhesives, ensure a quick, accurate and bubble-free installation.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini 6 |
| Protection features | Anti-bacterial, Impact resistant, Scratch resistant |
| Hardness | 9H |
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass |
| Frame type | Frameless |
| Easy to apply | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Screen size HxW | 192 x 131 mm |
| Thickness | 0.62 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Cygnett CY3628CPTGL tablet screen prot...
Login for pricing
|
Samsung Anti-Reflecting Screen Protect...
Login for pricing
|
Cygnett OpticShield Clear screen prote...
Login for pricing
|
Cygnett CY4053CPTGL tablet screen prot...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
CY3628CPTGL
|
EF-UX620CTEGWW
|
CY5044CPTGL
|
CY4053CPTGL
|
| Manufacturer |
Cygnett
|
Samsung
|
Cygnett
|
Cygnett
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Microsoft
|



