Crucial CT32G64C52CS5 memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 6400 MT/s 262-pin SO-DIMM
SKU
CT32G64C52CS5
Category: Memory Modules
| SKU | CT32G64C52CS5 |
|---|---|
| EAN | 0649528940872 |
| Manufacturer | Crucial |
| Availability | Y |
This new form factor features a clock driver directly on the module to support speed stability, faster downloads, and better refresh rates.
Crucial CUDIMM and CSODIMM
Faster next-gen DDR5 memory
Powerful next-gen support for AI PCs with Crucial DDR5 CUDIMM and CSODIMM memory
Introducing Crucial DDR5 CUDIMM and CSODIMM Memory1, designed to improve your computing experience with JEDEC speeds up to 6,400 MT/s—twice as fast as DDR42. This new form factor features a clock driver directly on the module to support speed stability, faster downloads, and better refresh rates.
Powerful next-gen DDR5 support for AI PCs
Enjoy 6,400MT/s speed right out of the box
6,400Mhz — up to 2x faster than DDR42
Faster downloads and refresh rates
Built for next-gen CPUs
Compatible with Intel® Core™ Ultra processors (Series 2)4
Out-of-the-box performance boost
Upgrade performance for smoother computing
Fuel your AI PC
Increase productivity and performance
Micron innovation takes the lead
Cutting-edge engineering and rigorous testing
Micron has 45 years of memory expertise
Crucial: Bringing Micron technology directly to you
At Crucial, we connect millions of customers to the innovative technology that Micron has been perfecting for over four decades. As Micron’s global consumer brand, we’re proud to share their groundbreaking advancements in the world of memory and storage with you.
Crucial CUDIMM and CSODIMM
Faster next-gen DDR5 memory
Powerful next-gen support for AI PCs with Crucial DDR5 CUDIMM and CSODIMM memory
Introducing Crucial DDR5 CUDIMM and CSODIMM Memory1, designed to improve your computing experience with JEDEC speeds up to 6,400 MT/s—twice as fast as DDR42. This new form factor features a clock driver directly on the module to support speed stability, faster downloads, and better refresh rates.
Powerful next-gen DDR5 support for AI PCs
Enjoy 6,400MT/s speed right out of the box
6,400Mhz — up to 2x faster than DDR42
Faster downloads and refresh rates
Built for next-gen CPUs
Compatible with Intel® Core™ Ultra processors (Series 2)4
Out-of-the-box performance boost
Upgrade performance for smoother computing
Fuel your AI PC
Increase productivity and performance
Micron innovation takes the lead
Cutting-edge engineering and rigorous testing
Micron has 45 years of memory expertise
Crucial: Bringing Micron technology directly to you
At Crucial, we connect millions of customers to the innovative technology that Micron has been perfecting for over four decades. As Micron’s global consumer brand, we’re proud to share their groundbreaking advancements in the world of memory and storage with you.
| Design | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 52 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Features | |
|---|---|
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Backlight | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 52 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Product colour | Black |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
| Compliance certificates | CE, China RoHS, REACH, RoHS, UKCA |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Cadmium, Lead, Mercury |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Crucial CT32G64C52CS5 memory module 32...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
Micron MTA18ASF2G72PDZ-3G2R memory mod...
Login for pricing
|
Lenovo 4X77A88511 memory module 16 GB...
Login for pricing
|
Popular
Corsair Dominator Platinum RGB memory...
Login for pricing
|
Crucial Pro CP2K16G64C38U5W memory mod...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CT32G64C52CS5
|
CT2K16G48C40U5
|
MTA18ASF2G72PDZ-3G2R
|
4X77A88511
|
CMT32GX4M4Z3200C16
|
CP2K16G64C38U5W
|
| Manufacturer |
Crucial
|
Crucial
|
Micron
|
LENOVO
|
Corsair
|
Crucial
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC/server
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
4 x 8 GB
|
2 x 16 GB
|





