Belkin UltraCharge Pro Smartphone, Headset, Smartwatch Charcoal AC Wireless charging Fast charging Indoor
SKU
WIZ040AUCH
Login for pricing
In Stock:
19 available
UltraCharge Pro 3-in-1 Magnetic Charging Dock with Qi2 25W, Charcoal
- Save time with wireless charging now as fast as wired
- Get 5x faster wireless charging up to 25W†
- Reduce heat†† when fast charging to protect battery with ChillBoostTM active cooling
- Charge an iPhone from 0-50% in 25 minutes‡, an Apple Watch Series 10 from 0-80% in 30 minutes‡‡
- Wirelessly charge AirPods up to 5W
- Turn any surface into a charging station with travel-friendly foldable, lightweight design
- No hassle one-handed attachment via magnetic connection
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WIZ040AUCH |
|---|---|
| EAN | 0745883922857 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Power your iPhone from 0-50% in just 25 minutes.‡ Featuring ChillBoost™ active cooling technology, a proprietary technology that regulates device temperature during fast charging.†† Safely fast charge up to three devices (iPhone, Apple Watch and AirPods) simultaneously with 25W of Qi2 technology.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Headset, Smartwatch |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Wireless charging | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Wireless charging technology | Qi2 |
| Design | |
| Product colour | Charcoal |
| Power | |
| Maximum power | 25 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 86 mm |
| Depth | 117 mm |
| Height | 103 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Belkin UltraCharge Pro Smartphone, Hea...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin WIZ023AUWH mobile device charge...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin WIZ023AUBK mobile device charge...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 120W 10 Port USB Charging Station
Login for pricing
|
Belkin BoostCharge Pro Headphones, Sma...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 140W USB-C Wall Charger,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WIZ040AUCH
|
WIZ023AUWH
|
WIZ023AUBK
|
73435
|
WIZ027AUH36
|
3114GCU-WALL-CHARGER
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
BELKIN
|
BELKIN
|
Lindy
|
BELKIN
|
StarTech.com
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





