Belkin BoostCharge USB cable USB 2.0 0.15 m USB A USB C 15 Gbit/s 15 W Black
SKU
CAB021FQ0MBK
- Fast charge your iPhone 16 and earlier from 0-50% in 45 minutes† or your Samsung Galaxy S25 and earlier
- 50% PCR (post-consumer recycled) TPE material in cable boot, strain relief and jacket help to reduce plastic waste without compromising charging performance
- Soft braided nylon exterior allows for added flexibility and handling
- Safely and durably built to survive 300K+ bends and 20K+ plugs‡
- Premium quality materials and design
- Compact and easy to carry and store
- USB-IF-certified
- Complies with Global Recycled Standard 4.0. Certified by Intertek TE-00114861
Category: USB Cables
| SKU | CAB021FQ0MBK |
|---|---|
| EAN | 0745883915194 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
This USB-A to USB-C charging cable charges your iPhone 16 from 0-50% in 45 minutes† and works with and Samsung Galaxy S25 and earlier plus most tablets. Our first cable made using recycled materials*, it’s soft, yet durable, and withstands 300K bends and 20K plugs.‡
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.15 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Maximum data transfer rate | 15 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.15 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge USB cable USB 2.0 0...
Login for pricing
|
Hot Product
Astrotek 3m USB 3.0 A/A USB cable USB...
Login for pricing
|
StarTech.com 5m USB 2.0 A to B Cable -...
Login for pricing
|
StarTech.com Micro-USB Extension Cable...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 10 ft Black USB 2.0 Exten...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAB021FQ0MBK
|
AT-USB3-AA-3M
|
USB2HAB5M
|
USBUBEXT50CM
|
USBMBADAPT
|
USBEXTAA10BK
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
Astrotek
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
Micro-USB B
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|





