Belkin BoostCharge Smartphone White AC Fast charging Indoor
SKU
WCA012AUWH
- Optimized for Samsung and iPhone
- Fast charge an iPhone 8 or later from 0-50% in 30 minutes
- USB PD 3.1 (PPS) certified for safe and optimal charging speeds
- Compact, travel-ready design
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCA012AUWH |
|---|---|
| EAN | 0745883906444 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Fast charge with a single convenient phone charger for iPhone, Samsung, and other USB-C PD enabled devices.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 25 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 39.3 mm |
| Depth | 56.1 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 40.2 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone White AC...
Login for pricing
|
Popular
Moki ACC MSTCWALL mobile device charge...
Login for pricing
|
Hot Product
MBeat Gorilla Power Black Indoor
Login for pricing
|
MBeat Gorilla Power Black Indoor
Login for pricing
|
Moki Plus Black, Green Indoor
Login for pricing
|
Moki ACC-MUSBLCF White Auto
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCA012AUWH
|
ACC MSTCWALL
|
MB-CHGR-C38
|
MB-CHGR-C18
|
ACC MTCWP
|
ACC MUSBLCF
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
Moki
|
mBeat
|
mBeat
|
Moki
|
Moki
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|





