Belkin BoostCharge Smartphone, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
WCA011AUWH
- Compact size with foldable prongs that make it great for travel
- Up to 65W of fast charging for one device
- Fast charge iPhone 16 from 0-50% in 28 minutes or Samsung Galaxy S25 from 0-50% in 33 minutes†
- USB-C PD 3.1 certification ensures the product is safe, compliant and meets required specs
- Product made with recycled plastic*
- 100% plastic-free packaging
- $2,500 Connected Equipment Warranty‡ to protect your device
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCA011AUWH |
|---|---|
| EAN | 0745883909391 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Power up your devices faster with our Compact USB-C Wall Charger 65W. This sleek power adapter keeps your laptop, tablet or smartphone ready to go. Designed for travel and everyday use, it’s compact yet powerful. Optional bundle packages include a USB-C to USB-C cable for added convenience.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Depth | 42 mm |
| Height | 42 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone, Tablet...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
Login for pricing
|
Moki ACC MUSBLW mobile device charger...
Login for pricing
|
New
Belkin BOOST↑CHARGE Black Auto
Login for pricing
|
Bestseller
Targus APA107AU mobile device charger...
Login for pricing
|
Samsung EP-L4020NBEGWW mobile device c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCA011AUWH
|
USB2PACBK
|
ACC MUSBLW
|
CCB002BTBK
|
APA107AU
|
EP-L4020NBEGWW
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
StarTech.com
|
Moki
|
BELKIN
|
TARGUS
|
Samsung
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Auto
|





