Belkin BoostCharge Smartphone, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
WCA009AUWH
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCA009AUWH |
|---|---|
| EAN | 0745883904471 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Get a safe and budget-friendly USB-C fast charging option for your device. This compact charger offers up to 20W of power to charge your new iPhone, Samsung smartphone or to power your MagSafe-enabled accessories at their optimal speed. It’s USB-C PD 3.1 certified, supporting a wide range of Power Delivery-enabled devices.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 20 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 32 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone, Tablet...
Login for pricing
|
Recommended
Moki ACC MTCCAR mobile device charger...
Login for pricing
|
Popular
Moki ACC MSTCWALL mobile device charge...
Login for pricing
|
MBeat Gorilla Power Black Indoor
Login for pricing
|
Hot Product
Moki Plus Black, Green Indoor
Login for pricing
|
Moki ACC-MUSBLCF White Auto
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCA009AUWH
|
ACC MTCCAR
|
ACC MSTCWALL
|
MB-CHGR-C18
|
ACC MTCWP
|
ACC MUSBLCF
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
Moki
|
Moki
|
mBeat
|
Moki
|
Moki
|
| Charger type |
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|





