Belkin BoostCharge Smartphone, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
WCA008AU1MWH-B5
Login for pricing
In Stock:
10 available
BoostCharge Compact USB-C Charger 30W USB-C cable with Lightning connector
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCA008AU1MWH-B5 |
|---|---|
| EAN | 0745883890965 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Fast charge an iPhone, iPad, or other compatible device with our USB-C Wall Charger 30W. It’s USB-PD3.1 certified, supporting a wide range of devices including smartphones and tablets from Apple, Google, Samsung, and other power delivery-enabled devices.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum power | 30 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 32 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to Lightning |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to Lightning |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone, Tablet...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
Login for pricing
|
MBeat Gorilla Power Black Indoor
Login for pricing
|
Moki ACC MCP10WS mobile device charger...
Login for pricing
|
Moki ACC MUSBLW mobile device charger...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin BOOST↑CHARGE Black Auto
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCA008AU1MWH-B5
|
USB2PACBK
|
MB-CHGR-C38
|
ACC MCP10WS
|
ACC MUSBLW
|
CCB002BTBK
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
StarTech.com
|
mBeat
|
Moki
|
Moki
|
BELKIN
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Auto
|





