Belkin BoostCharge Smartphone Black AC Wireless charging Fast charging Indoor
SKU
WIB006AUBK
Login for pricing
In Stock:
23 available
BoostCharge Wireless Charging Stand 15W, Black, PSU included
- Quickly charge your Qi-enabled device with up to 15W of power
- Charge your phone in landscape or portrait mode to stream or call while you power up
- Charge through cases up to 5mm thick
- Protect your device with built-in temperature control for a safe and reliable charging experience
- Slim, modern design with a non-slip base for extra stability
- LED indicator shows charging status
- 5ft/1.5m USB-C to USB-C cable and 20W USB-C PSU included
- Made with a minimum of 85% post-consumer recycled materials
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WIB006AUBK |
|---|---|
| EAN | 0745883931552 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Power up fast and cable-free with up to 15W† of wireless charging. Place your phone in portrait or landscape mode to stream, scroll or video call while charging. Works through most cases (up to 5mm), includes a 20W USB-C power supply and has an LED charging status indicator—perfect for your desk, nightstand or anywhere you need a boost.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Wireless charging technology | Qi |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 15 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 97 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 124 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black AC...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
Login for pricing
|
Moki ACC MUSBLW mobile device charger...
Login for pricing
|
New
Belkin BOOST↑CHARGE Black Auto
Login for pricing
|
Bestseller
Targus APA107AU mobile device charger...
Login for pricing
|
Samsung EP-L4020NBEGWW mobile device c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WIB006AUBK
|
USB2PACBK
|
ACC MUSBLW
|
CCB002BTBK
|
APA107AU
|
EP-L4020NBEGWW
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
StarTech.com
|
Moki
|
BELKIN
|
TARGUS
|
Samsung
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Auto
|





