Belkin BoostCharge Smartphone Black AC Wireless charging Fast charging Indoor
SKU
WIA012AUBK
Login for pricing
In Stock:
23 available
BoostCharge Wireless Charging Pad 15W, Power Supply Included, Black
- 15W of fast wireless charging
- Convenient instant charging — just place device in the center of the pad
- LED indicates safe and successful charging
- Compact size is great for travel
- 20W power supply and 5 ft./1.5m USB-C to USB-C cable included
- Keep your phone case (up to 5mm depth) on while charging
- Rigorous testing and safety assured with Belkin SmartProtect
- Housing made from 75% post-consumer recycled plastic for sustainability
- 100% plastic-free packaging
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WIA012AUBK |
|---|---|
| EAN | 0745883910885 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Enjoy a convenient phone or earbuds charging experience with our Wireless Charging Pad with Qi. Offering up to 15W fast wireless charging, this sleek and efficient pad ensures your device is ready for use. It’s the perfect addition to your desktop for seamless and stylish charging.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Wireless charging technology | Qi |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Maximum power | 15 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 102 mm |
| Height | 11 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black AC...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
Login for pricing
|
Moki ACC MUSBLW mobile device charger...
Login for pricing
|
New
Belkin BOOST↑CHARGE Black Auto
Login for pricing
|
Hot Product
Targus APA107AU mobile device charger...
Login for pricing
|
Samsung EP-L4020NBEGWW mobile device c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WIA012AUBK
|
USB2PACBK
|
ACC MUSBLW
|
CCB002BTBK
|
APA107AU
|
EP-L4020NBEGWW
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
StarTech.com
|
Moki
|
BELKIN
|
TARGUS
|
Samsung
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
Auto
|





