Belkin BoostCharge Pro Smartphone, Laptop, Tablet White AC Fast charging Indoor
SKU
WCH015AUWH
- Quickly charge up to 4 devices at once, including iPhone 15 Pro from 0-50% in 21 minutes when paired with a USB-C to USB-C cable (not included) and MacBook Pro 16" 0-50% in 30 minutes+ when paired with a USB-C to USB-C cable (not included)
- Intelligent Power Sharing provides the most efficient fast charge for up to 4 devices at once, total 200W max output, 140W max single port output
- Designed to sit on your desk for easy port access
- Universal compatibility to safely support fast, optimal charging of most PD3.1 (EPR) / PD3.0 enabled devices
- Made of eco-friendly post-consumer recycled materials and 100% plastic-free packaging (excluding cable)
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | WCH015AUWH |
|---|---|
| EAN | 0745883868117 |
| Manufacturer | BELKIN |
| Availability | Y |
Charge four USB-C devices at once with fast, safe GaN technology and impressive 200W total max power output. Universal compatibility supports fast charging for PD3.0 enabled devices including iPhones, MacBooks, Apple Watches, and more.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Laptop, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN |
| USB Type-C ports quantity | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 200 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91.4 mm |
| Depth | 119.4 mm |
| Height | 35.6 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Belkin BoostCharge Pro Smartphone, Lap...
Login for pricing
|
New
Belkin WIZ023AUWH mobile device charge...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin WIZ023AUBK mobile device charge...
Login for pricing
|
Recommended
Belkin BoostCharge Pro Universal White...
Login for pricing
|
Belkin BoostCharge Pro Headphones, Sma...
Login for pricing
|
StarTech.com 140W USB-C Wall Charger,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCH015AUWH
|
WIZ023AUWH
|
WIZ023AUBK
|
WCH014BTWH-V3
|
WIZ027AUH36
|
3114GCU-WALL-CHARGER
|
| Manufacturer |
BELKIN
|
BELKIN
|
BELKIN
|
BELKIN
|
BELKIN
|
StarTech.com
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





