ASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C Optical 42000 DPI
SKU
ROG HARPE ACE MINI WHITE
Login for pricing
In Stock:
1 available
The ROG Harpe Ace Mini is an ultralight 49-gram semi-symmetrical gaming mouse with a shape approved by pro FPS players. Equipped with 42,000-dpi ROG AimPoint Pro optical sensor and ROG Optical Micro Switches, the ROG Harpe Ace Mini displays industry-leading wireless performance with SpeedNova wireless technology and supports up to 8,000 Hz wireless polling rate (compatible with the ROG Polling Rate Booster)
- Refined shape design: A smaller form of the pro-approved Harpe Ace mouse, made to fit a wider spectrum of handshapes and grip types
- 49-gram ultralightweight: Optimized weight design to ensure maximum stability and control when flicking and tracking
- ROG AimPoint Pro optical sensor: 42,000 dpi optical sensor with track-on-glass technology
- ROG Optical Micro Switches: Instant actuation with every crisp click and a 100-million-click lifespan
- Tri-mode connectivity: Flexibility with wired USB, low-latency 2.4 GHz RF, plus Bluetooth® mode
- Ultrafast wireless response: Wireless performance with minimalized delays and maximized cursor precision with ROG SpeedNova wireless technology and compatibility with the ROG Polling Rate Booster
- ROG Omni Receiver: Connect to multiple supported devices wirelessly with a single receiver
- ROG Paracord and 100% PTFE mouse feet: Quality materials facilitate smooth and fast movements
- Onboard control: Allows frequently used mouse settings to be adjusted directly on-the-go
Category: Mice
| SKU | ROG HARPE ACE MINI WHITE |
|---|---|
| EAN | 4711387614082 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
ROG Harpe Ace Mini
PRO POTENTIAL
Inheriting the pro-tested, semi-symmetrical shape profile of the standard Harpe Ace, the ROG Harpe Ace Mini carries all the top-tier tech in a smaller, refined form factor. Plus, with its lightweight 49 g frame and smooth, matte coating, you’ll be executing outplays with ease.
Mini and Mighty
The Harpe Ace Mini shares the shape profile of the standard Harpe Ace, but is shorter in length with a shallower hump to accommodate a wider range of handshapes and grip styles.
49-Gram Ultra-lightweight
Weight is kept down through selected optimizations made on the inner structure, PCB layout and an innovative bio-based nylon outer shell.
PRO POTENTIAL
Inheriting the pro-tested, semi-symmetrical shape profile of the standard Harpe Ace, the ROG Harpe Ace Mini carries all the top-tier tech in a smaller, refined form factor. Plus, with its lightweight 49 g frame and smooth, matte coating, you’ll be executing outplays with ease.
Mini and Mighty
The Harpe Ace Mini shares the shape profile of the standard Harpe Ace, but is shorter in length with a shallower hump to accommodate a wider range of handshapes and grip styles.
49-Gram Ultra-lightweight
Weight is kept down through selected optimizations made on the inner structure, PCB layout and an innovative bio-based nylon outer shell.
| Mouse | |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 42000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Input device | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 42000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Cable length | 2 m |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries/Cable |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 1.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 1.5 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Depth | 63 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 49 g |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 235 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 49 g |
| Polling rate | 8000 Hz |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ROG Harpe Ace Mini mouse Gaming A...
Login for pricing
|
Hot Product
Microsoft Arc mouse Office Ambidextrou...
Login for pricing
|
Popular
Microsoft Arc Touch Bluetooth mouse Am...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 910-006561 mouse Office Right...
Login for pricing
|
Recommended
Corsair ORSAIR SABRE v2 PRO Ultralight...
Login for pricing
|
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROG HARPE ACE MINI WHITE
|
FHD-00020
|
FHD-00005
|
910-006561
|
CH-931G000-WW
|
CH-931G001-WW
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Microsoft
|
Microsoft
|
LOGITECH
|
Corsair
|
Corsair
|
| Buttons quantity |
N/A
|
2
|
3
|
7
|
5
|
4
|
| Movement detection technology |
Optical
|
BlueTrack
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
Gaming
|
Office
|
Office
|
Office
|
Gaming
|
Home
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C
|
Bluetooth
|
Bluetooth
|
Bluetooth
|
N/A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Touch
|
Touch
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
Wireless
|



