Arlo Pro VMC4070P-100AUS security camera IP security camera Indoor & outdoor 2560 x 1440 pixels Ceiling/wall
SKU
VMC4070P-100AUS
- 2K Video with HDR
- Dual-Band Wi-Fi
- Motion Detection & Alerts
- Low Power Mode
- 160° Field of View
- Brilliant Colour Night Vision
- Rechargeable Swappable Battery
- Industry-Leading Data Privacy
Category: Security Cameras
| SKU | VMC4070P-100AUS |
|---|---|
| EAN | 0193108149211 |
| Manufacturer | ARLO |
| Availability | Y |
| Product Family | Pro |
Premium Protection for Busy Families
Protect your home and loved ones with AI notifications and crystal-clear 2K video from Arlo, an American security company. Know exactly who's coming and going and get emergency help when needed.
Product includes: 30-day trial of an Arlo Secure Plan. Paid Subscription required to maintain premium features after trial.
Premium protection for busy families.
Keep your loved ones safe and connected with smarter alerts, advanced detection, and reliable home monitoring so you never miss a moment.
We protect what matters most.
Arlo is an award-winning leader in smart home security, transforming how you protect everything that matters to you with innovative, AI-powered advanced solutions for home, business, and personal security.
Trusted, reliable real-time protection and monitoring.
Our plans are built with AI-powered Arlo Intelligence, giving you complete property awareness so you can make critical decisions in real-time. Subscription plans start at $7.99/month after trial.*
Durable. Wireless. Ready for anything.
See what makes Pro 6 the smart choice for securing your home.
Complete property coverage.
With 160° Field of View and 2K High Dynamic Range (HDR) video, the Arlo Pro 6 delivers the brightest whites and darkest blacks, revealing crucial details like shirt colour, make & model of a car, and facial features.
Stay protected with swappable batteries.
Easily recharge and replace less frequently with 15% longer battery life, perfect for hard-to-reach cameras or those in high-traffic areas.
See details in the dark.
Ward off intruders with the Integrated Spotlight and capture crucial details like shirt colour and make & model of a car with Colour Night Vision.
Threat prevention.
Quickly deter threats automatically or manually by triggering the Integrated Siren from the Arlo Secure App or hear and speak to unwelcome guests with noise-canceling 2-Way Audio.
Weather-resistant design.
Built to withstand heat, cold, rain, or sun.
Protect your home and loved ones with AI notifications and crystal-clear 2K video from Arlo, an American security company. Know exactly who's coming and going and get emergency help when needed.
Product includes: 30-day trial of an Arlo Secure Plan. Paid Subscription required to maintain premium features after trial.
Premium protection for busy families.
Keep your loved ones safe and connected with smarter alerts, advanced detection, and reliable home monitoring so you never miss a moment.
We protect what matters most.
Arlo is an award-winning leader in smart home security, transforming how you protect everything that matters to you with innovative, AI-powered advanced solutions for home, business, and personal security.
Trusted, reliable real-time protection and monitoring.
Our plans are built with AI-powered Arlo Intelligence, giving you complete property awareness so you can make critical decisions in real-time. Subscription plans start at $7.99/month after trial.*
Durable. Wireless. Ready for anything.
See what makes Pro 6 the smart choice for securing your home.
Complete property coverage.
With 160° Field of View and 2K High Dynamic Range (HDR) video, the Arlo Pro 6 delivers the brightest whites and darkest blacks, revealing crucial details like shirt colour, make & model of a car, and facial features.
Stay protected with swappable batteries.
Easily recharge and replace less frequently with 15% longer battery life, perfect for hard-to-reach cameras or those in high-traffic areas.
See details in the dark.
Ward off intruders with the Integrated Spotlight and capture crucial details like shirt colour and make & model of a car with Colour Night Vision.
Threat prevention.
Quickly deter threats automatically or manually by triggering the Integrated Siren from the Arlo Secure App or hear and speak to unwelcome guests with noise-canceling 2-Way Audio.
Weather-resistant design.
Built to withstand heat, cold, rain, or sun.
| Performance | |
|---|---|
| Auto pan mode | No |
| Languages support | Danish, German, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Norwegian, Polish, Swedish |
| Remote viewing | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Auto-tracking | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Maximum operating distance | 7.5 m |
| Light exposure modes | Auto |
| Certification | DoC RoHs & REACH Safety Data Sheet UN38.3 |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Built-in light | Yes |
| Design | |
| Weatherproof | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Temperature proof, Weather resistant, Weatherproof |
| International Protection (IP) code | IP20, IP65 |
| Housing material | Plastic |
| Camera | |
| Field of view (FOV) angle | 160° |
| Lens viewing angle, horizontal | 130° |
| Lens viewing angle, vertical | 67° |
| Lens viewing angle, diagonal | 160° |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 1 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Detect distance | 7.5 m |
| Identify distance | 7.5 m |
| Focus | Manual |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 12x |
| Lens diameter | 1.5 cm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 5 m |
| B/W night vision distance | 5 m |
| Colour night vision distance | 7.5 m |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Frame rate | 24 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video recording | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Number of microphones | 2 |
| Network | |
| Number of users | 1 user(s) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Live view | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Security | |
| Motion sensor | Yes |
| Motion sensor technology | Passive infrared (PIR) sensor |
| Video motion detection | Yes |
| Detection distance | 7.5 m |
| Password protection | Yes |
| Built-in siren | Yes |
| Password reset via email | Yes |
| Fire detection | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Remotely operated | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Power | |
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| DC output current | 2 A |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Certificates | |
| Certification | DoC RoHs & REACH Safety Data Sheet UN38.3 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Box |
| Width | 52 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 78.6 mm |
| Package width | 149 mm |
| Package depth | 99 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 149 mm |
| Package depth | 99 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 500 g |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | Un38.3 |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Battery included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Un38.3 |
| Other features | |
| Focus | Manual |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Arlo Pro VMC4070P-100AUS security came...
Login for pricing
|
D-LINK Compact Full HD Pan Tilt Wi-Fi...
Login for pricing
|
Popular
D-Link DCS-F4805E-BLK security camera...
Login for pricing
|
TP-Link VIGI C340S Bullet IP security...
Login for pricing
|
Bestseller
TP-Link VIGI C540-4G Turret IP securit...
Login for pricing
|
Hot Product
Ubiquiti G5 Turret Ultra IP security c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VMC4070P-100AUS
|
DCS-6500LHV2/2PK
|
DCS-F4805E-BLK
|
VIGI C340S(4MM)
|
VIGI C540-4G(4MM)
|
UVC-G5-TURRET-ULTRA
|
| Manufacturer |
ARLO
|
D-LINK
|
D-LINK
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
Ubiquiti
|
| Type |
IP security camera
|
N/A
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
IP security camera
|
| Ethernet LAN |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Sensor type |
N/A
|
N/A
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
CMOS
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
White
|
N/A
|
White
|
| Bluetooth |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Wi-Fi |
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Placement supported |
Indoor & outdoor
|
N/A
|
Outdoor
|
Outdoor
|
Indoor & outdoor
|
Indoor & outdoor
|
| Night vision |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Mounting type |
Ceiling/Wall
|
N/A
|
Ceiling/Wall/Pole
|
Wall
|
Ceiling/Wall
|
Ceiling/Wall
|
| Power source type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
DC
|
DC
|
PoE
|
| Number of cameras |
1
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
1
|





