ALOGIC ED34VMSSGR monitor mount / stand 86.4 cm (34") Desk Grey
SKU
ED34VMSSGR
Login for pricing
In Stock:
3 available
ALOGIC ED34VMSSGR, Clamp, 12 kg, 86.4 cm (34"), 86.4 cm (34"), Grey
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | ED34VMSSGR |
|---|---|
| EAN | 9350784106490 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
ALOGIC ED34VMSSGR. Mounting: Clamp, Maximum weight capacity: 12 kg, Minimum screen size: 86.4 cm (34"), Maximum screen size: 86.4 cm (34"). Product colour: Grey
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 6 kg |
| Desk thickness (min) | 1.5 cm |
| Desk thickness (max) | 5 cm |
| Minimum screen size | 86.4 cm (34") |
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 690 mm |
| Weight | 4 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
You may also be interested in
| Product |
ALOGIC ED34VMSSGR monitor mount / stan...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Desk-Mount Monitor Arm wi...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com Desk Mount Quad Monitor A...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Desk Mount Dual Monitor A...
Login for pricing
|
New
Atdec AD-TVC-70R-W monitor mount / sta...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ED34VMSSGR
|
ARMDUAL30
|
ARMUNONB
|
ARMQUAD
|
ARMDUALPS
|
AD-TVC-70R-W
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ATDEC
|
| Product colour |
Grey
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Silver
|
White
|
| Mounting type |
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Floor
|
| Number of displays supported |
2 to 3
|
2 to 3
|
1 to 2
|
N/A
|
2 to 3
|
1 to 2
|





