Corsair FRAME 4000D WOOD RS Midi Tower Black, Wood
SKU
CC-9011340-WW
Login for pricing
In Stock:
9 available
Corsair FRAME 4000D WOOD RS, Midi Tower, PC, Black, Wood, Mini-ITX, micro ATX, ATX, EATX, Steel, Wood, Plastic, 17 cm
Category: Computer Cases
| SKU | CC-9011340-WW |
|---|---|
| EAN | 0840440417880 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
Corsair FRAME 4000D WOOD RS. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black, Wood. Front fans diameters supported: 120,140,200 mm, Side fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans diameters supported: 120,140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 239 mm, Depth: 490 mm, Height: 486 mm
| Ergonomics | |
|---|---|
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel, Wood, Plastic |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | Mini-ITX, micro ATX, ATX, EATX |
| Product colour | Black, Wood |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum PSU length | 22 cm |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 360,280,240 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator sizes supported | 360,280,240 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140,200 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Side radiator sizes supported | 360,280,240 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 239 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 486 mm |
| Weight | 11.8 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Corsair FRAME 4000D WOOD RS Midi Tower...
Login for pricing
|
In Win N127 Midi Tower Black
Login for pricing
|
New
In Win A1 PRIME PINK computer case Tow...
Login for pricing
|
MSI MPG Gungnir 300R AIRFLOW WHITE Mid...
Login for pricing
|
Popular
In Win A1 Prime Mini Tower White 750 W
Login for pricing
|
In Win A1 Prime Mini Tower Black 750 W
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CC-9011340-WW
|
N127BLK-3AL120
|
A1 PRIME PINK
|
MPG GUNGNIR 300R AIRFLOW WHITE
|
A1 PRIME WHITE
|
A1 PRIME BLACK
|
| Manufacturer |
Corsair
|
IN WIN
|
IN WIN
|
MSI
|
IN WIN
|
IN WIN
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Tower
|
Midi Tower
|
Mini Tower
|
Mini Tower
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Pink
|
White
|
White
|
Black
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| Supported motherboard form factors |
N/A
|
N/A
|
Mini-ATX
|
N/A
|
Mini-ITX
|
Mini-ITX
|
| Number of 3.5" bays |
1 to 2
|
2 to 3
|
N/A
|
2 to 3
|
N/A
|
N/A
|
| Power supply included |
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
1
|
N/A
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
0
|
1
|
N/A
|
0
|
N/A
|
N/A
|





